Sıkça Sorulan Sorular

Hava Perdeleri SSS Soru ve Cevaplar

HAVA PERDESİ NEDİR?

Hava perdesi, iç ortamda bulunan ısıtılmış veya soğutulmuş (yani şartlandırılmış) havanın kalitesini muhafaza ederek, dış ortamda bulunan olumsuz havanın (sıcak-soğuk-kirli hava-nem-toz-sinek) iç ortama girmesini (Montaj şekline göre yatay veya dikey hava akımı ile ) belirli hızda hava üfleyerek perdeleme yaparak engelleyen cihazlardır.

HAVA PERDESİNİN AMACI NEDİR?

Hava perdesinin kullanım amacı; iç ortamda bulunan ısıtılmış veya soğutulmuş havayı muhafaza ederek enerji tasarrufu sağlamak, dış ortamdan gelecek soğuk veya sıcak, tozlu, kirli havanın, haşeratların girmesini önlemeye yonelik verimli şekilde çalışarak gorunmez bir kapı göre yapmaktır. Hava perdesi her iki bölümü birbirinden yalıtmak suretiyle böler .

İki ortam arasındaki izalasyonu ortam ve mevsim şartlarına göre maksimum duzeyde sağlar.Bu sayede hem kapalı bir kapı görevi görür, hem de kapalı bir kapının yaratmış olduğu ( müşteri-giriş-çıkış vb) sorunları ortadan kaldırır.

HAVA PERDESİ NERELERDE KULLANILIR?

 • Farklı ısı ortamlarının yaratılması istenilen durumlarda,
 • Isı izolasyonu veya Muhafazasının zorunlu olduğu hallerde,
 • Çalışma ortamı konfor şartlarının muhafazasında,
 • Çalışma ortamlarının, hijyenik yaşam alanları olarak korunmasında,
 • Enerji tasarrufu ve Müşteri sirkülasyonun maksimum duzeyde sağlanılmasının istediği durumlarda.

Hava perdeleri; Oteller, Mağazalar, Hastaneler, Marketler, Restaurantlar, Kafeler, Pasaj içi kapı-açıklıklar, Sağlık merkezleri, Alışveriş merkezleri, Havaalanları, Kuyumcular, Eczaneler, Soğuk odalar v.b. İşyerlerinde kullanılabilir.

HAVA PERDESİ VERİMLİLİĞİ 

Hava Perdesinin amacı kapı veya perdeleme istenen açıklarda iç ortam kapasitesini dış ortam olumsuz etkilerden korumaktadır. Bu sebeple doğru seçimden sonra korulum montaj cihazın verimliğini artırır. Hava perdesi montaj yapıldığı kapı aralığına belirli bir hızla hava üfleyerek perdeleme yapar. Böylece güçlü bir hava akışı sağlar. Bu hava akışı kendi başına ısı ve nem kaybını önleyen bir kapı görevi görür. Yer seviyesinde hava akışı 1.5-2.0 m/s´den az olmalıdır.

HAVA PERDESİ MONTAJ ŞEKİLLERİ

Hava perdesi ihtiyaç ve kapının konumuna göre yatay veya dikey montaj yapılabilir. Keşif ve sipariş esnasında mutlaka belirtilmelidir.

PLASTİK METALE KARŞI 

Endüstriyel plastik, üstün paslanmazlık ve yalıtım özelliklerine sahiptir. Düşük sürtünme etkisi ve hareketli parçalarda özel yağlama sistemi ile parçaların dayanıklılığı artırılmıştır. Plastiğin üretim maliyeti metalden oldukça düşüktür. Ayrıca plastik üstün bir güç/yoğunluk oranına sahiptir. (Plastik yoğunluğu metale göre 4-6 kat azdır).
Ayrıca PA-66 CF-40 polyamitin (307 N/mm²)´lik gücü, çelik gücüyle mukayese edebilir (370 N/mm²). Sonuç olarak bu güce sahip plastik parçalar metale göre daha hafiftir. (3-4 kat) Bunlara ek olarak plastik kasanın aşınmaya dayanıklılığı uzun süre güzel bir görünüm sağlar. Bütün bunlar çok daha ucuza faydalanabileceğiniz yüksek üretim teknolojisinin sonuçları olan özelliklerdir.

HAVA PERDESİ GÜVENLİĞİ

OLEFİNİ Hava Perdeleri kasları ve elektrikli ısıtıcıları aşırı ısınma korumasına sahiptir. Her bir ısıtıcı elemanı koruyan 3-6 arası sayıda PTC termostatları bulunmaktadır. Eğer sıcaklık 65°C´nin üstüne çıkarsa bu termostatlar çalışmayı durdurur.

Endüstriyel plastik deformasyonu 180°C de başlar 110-130°C arası plastik yapısal gücünü korur. Ayrıca hava perdesini kapatırken, fan ısıtıcı tamamen soğuyana kadar çalışmayı sürdürür, bu ısıtıcının fazla ısınmasını ve cihaza zarar vermesini engelleyen geciktirme sistemidir. S ve P seri hava perdesi modelleri çabuk soğumayı sağlayan kablolu, elektrikli ısıtıcı (TBEI), ile donatılmıştır.(Büyük yüzeyli alanlar için). Kablolu elektrik ısıtıcı güç aniden kesilse bile asla yanmaz ya da fazla ısınmaz.
Cihaz her ısıtıcı elemana 3 veya 6 termal sigorta düşecek şekilde dizayn edilmiş olduğundan, ekstra güvenlik sağlar.

CİHAZIN ÇALIŞMASI

OLEFINI´nin bütün ısıtıcısız (fan çapı 100 mm), mini, monoblok gövdeli modelleri kontrol paneli üzerine monte edilmiş kontrol düğmeleri ile donatılmıştır. OLEFINI Hava Perdelerinde kontrol paneli montesi çok kolay bir işlemdir. Isıtıcısız (fan çapı 120 mm, 133 mm, 160 mm) ve bütün ısıtmalı üniteler, (elektrikli ve sulu) duvara monte edilen kablolu kumanda ile desteklenmiştir. Standart verilen uzaktan kumanda üzerinden de kablolu kumanda dan yapılan bütün işlemler yapılabilmektedir. Kullanıcı bir kumanda ile birden çok cihazı çalıştırabilir. Kontrolü bir cihaza bağlayıp diğer cihazları basit bir telefon kablosuyla birbirine bağlayarak hepsini birden çalıştırabilir.

 • Yanmaz - Alev almaz plastik panjur ve yan kapaklar,
 • Yanmaz ısıya dayanıklı fan pervanesi,
 • Özel olarak hava perdesi için imal edilmiş çapraz esintili fan pervanesi,
 • Yüksek verimli özel olarak imal edilmiş elektrikli ısıtıcılar,
 • Sağ ve sol motorlu cihazlarda 3 adet koruma termostatı(Her bir ısıtıcıyı ayrı ayrı kontrol eder),
 • Ortadan motorlu cihazlarda 6 adet koruma termostatı,
 • Ortadan motorlu cihazlarda 2 adet soğutma termostatı (cihaz kapandığı zaman üzerindeki ısıyı atmasını sağlar)
 • Sağ ve soldan motorlu cihazlarda 1 adet soğutma termostatı,
 • Tüm elektrikli ısıtıcılı cihazlarda işlevsel açma-kapama-hız anahtarı-ısı gücü seviye göstergeli dokunmatik kablolu kumanda standart,
 • Tüm modellerde standart uzaktan kumanda (100 mm Isıtıcısız Genel Tip hariç)
 • Dış gövde paslanmaya karşı elektrostatik boyalı,
 • Monoblok tiplerde yanmaz alev almaz plastik gövde,
 • Özel fan yatağı; çalıştıkça kandi kendini yağlayan yatak sistemi,
 • Her cihazda balans testi; fan pervanesi ve komple sistem testi,
 • Tüm ısıtıcıları ayrı ayrı kontrol etme imkanı (3 kademede kontrol etme),
 • Tüm cihazlarda hava yönlendirme kanalı,
 • Tüm modellerde opsiyonel toz filtresi,
 • Düşük ses seviyesi ile en yüksek performans,
 • New Logic sistemine uyumlu  modeller,
 • INTELLECT serisi ile 2 işlem bir arada (hem hava perdesi, hem elektrikli ısıtıcı)
 • BMS - Bina otomasyon sistemi ile 1´den 240 cihaza kadar bütün cihazları tek noktadan kontrol edebilme,
 • Su ve Buhar ile çalışan modellerde bakır borulu alüminyum kanatlı batarya,
 • Kullanılan malzemeler kurşun içermez (ROHS belgesi),
 • Kolay montaj (montaj ayağı standart)
 • Standartlara uygun elektrik malseme ve kabloları,
 • ISO 9001:2000-UL, CE ve ROHS kalite belgeleri,
 • Estetik ve verim açısından en ufak ölçülerde en yüksek performans,
 • 2 yıl GERÇEK GARANTİ (Sanayi Bakanlığı Tüketici ve Rekabet korunması Müdürlüğü´nce onaylı), İnternetten yapılan Garanti kayıtlarında ilave 1 yıl GARANTİ süresi OLEFINI-ÖZFRİGOTEKNİK´İN özel uygulamasıdır.
 • 100´ü aşkın Hava perdesi, en etkin performans
 • TSE Belgeli Merkez ve Bölge Servisleri  

Ortam havası ile perdeleme yapar. 

100 – 110 – 120 – 133 – 160 mm fan çapları ve 100 cm den 200 cm ye kadar değişen takılabilir genişlikleri ile her türlü kapıda güvenle kullanılabilecek performanslı cihazlardır. 

Çapraz esintili, ısıya dayanıklı, Yanmaz - alev almaz plastik panjurları ve yan kapakları, paslanmaya karşı elektrostatik boyalı dış gövdesi, çalıştıkça kendi kendini yağlayan özel fan yatakları, her cihaz için ayrı ayrı yapılan balans testi, hava yönlendirme kanalları, düşük ses seviyesi, kolay montajı, standartlara uygun elektrik malzemeleri, kabloları ile uzun ömürlü cihazlardır. 

Kullanım alanları ise; Oteller, Terminaller, Benzin İstasyonları, Hava Alanları, Acenteler, Galeriler, Bankalar, Emlakçılar, Mağazalar, Kuyumcular, Okullar, Hastaneler, Eczaneler, Sağlık Merkezleri, Marketler, Dükkanlar, Restaurantlar, Araç Servis Pencereleri, Kafeteryalar, Soğuk Odalar, Kuaför & Güzellik Salonları, Internet Kafeler´dir.

Yaz mevsiminde ortam havası ile, Kış mevsiminde ortam havasından emdiği havayı ısıtarak perdeleme yapar.

70 – 80 – 100 – 110 – 120 – 133 – 160 mm çaplı fanları ve 70 cm den 200 cm ye kadar değişen takılabilir genişlikleri ile her türlü kapıda güvenle kullanılabilecek performanslı cihazlardır. 
Çapraz esintili, ısıya dayanıklı, Yanmaz - alev almaz plastik panjurları ve yan kapakları, paslanmaya karşı elektrostatik boyalı dış gövdesi, Yüksek verimli ısıtma kapasitesi, Sağ ve sol motorlu cihazlarda 3 adet, Ortadan motorlu cihazlarda 6 adet koruma termostatı (Her bir ısıtıcıyı ayrı ayrı kontrol eder), Sağ ve sol motorlu cihazlarda 1 adet, Ortadan motorlu cihazlarda 2 adet soğutma termostatı (cihaz kapandığı zaman üzerindeki ısıyı atmasını sağlar), Açma - kapama - hız anahtarı - ısıtma seviyesi göstergeli, dokunmatik kablolu kumanda ve uzaktan kumanda, çalıştıkça kendi kendini yağlayan özel fan yatakları, her cihaz için ayrı ayrı yapılan balans testi, Tüm ısıtıcıları ayrı ayrı kontrol etme ve 3 ayrı kademe ısıtmada çalıştırma imkanı, hava yönlendirme kanalları, düşük ses seviyesi, kolay montajı, standartlara uygun elektrik malzemeleri ve kabloları ile uzun ömürlü cihazlardır. 

Kullanım alanları; Oteller, Terminaller, Benzin İstasyonları, Hava Alanları, Acenteler, Galeriler, Bankalar, Atm´ler, Emlakçılar, Mağazalar, Kuyumcular, Okullar, Hastaneler, Eczaneler, Sağlık Merkezleri, Marketler, Dükkanlar, Restaurantlar, Araç Servis Pencereleri, Kafeteryalar, Kuaför & Güzellik Salonları, Internet Kafeler´dir.

Yaz mevsiminde ortam havası ile, Kış mevsiminde ortam havasından emdiği havayı ısıtarak perdeleme yapar. Genel, Ticari, Endüstriyel tip olarak üç ana grupta toplanır. 

100 – 120 – 133 – 160 mm çaplı fanları ve 100 cm den 210 cm ye kadar değişen ölçüler ile her türlü kapıda güvenle kullanılabilecek performanslı cihazlardır. 
Bakır boru alüminyum kanatlı batarya, çapraz esintili, ısıya dayanıklı, yanmaz - alev almaz plastik panjurları ve yan kapakları, dış gövde paslanmaya karşı elektrostatik boyalı, yüksek verimli ısıtma kapasitesi, açma - kapama - hız anahtarı - ısıtma seviyesi göstergeli, dokunmatik kablolu kumanda ve uzaktan kumanda, çalıştıkça kendi kendini yağlayan özel fan yatakları, her cihaz için ayrı ayrı yapılan balans testi, 3 kademede çalıştırma imkanı, hava yönlendirme kanalları, düşük ses seviyesi, kolay montaj, standartlara uygun elektrik malzemeleri ve kabloları ile uzun ömürlü cihazlardır. 

Kullanım alanları; Merkezi sistem ısıtma bulunan; Oteller, Terminaller, Benzin İstasyonları, Hava Alanları, Acenteler, Galeriler, Bankalar, Emlakçılar, Mağazalar, Kuyumcular, Okullar, Hastaneler, Eczaneler, Sağlık Merkezleri, Marketler, Dükkanlar, Restaurantlar, Kafeteryalar, Kuaför & Güzellik Salonları, Internet Kafeler´dir.